ZÁPAS O VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA

Východoevropský klub, Studentské hnutí za solidaritu a hnutí Politika a svědomí Vás zvou na besedu s názvem:

„Zápas o veřejnoprávní média“

11. května 2016 prezident republiky spolu s ministrem financí poprvé veřejně nabídli možnost zestátnění českých veřejnoprávních médií, která údajně pracují neobjektivně jako „hlásná trouba TOP 09“, která jsou nevýhodná jak ekonomicky, tak z hlediska našich „suverénních národních zájmů“, když jen dokreslují a potvrzují naši podřízenost EU, USA i všem jiným „oppinion makerům a leaderům“ společnosti, která zotročují náš národ a vytváří údajně jeho novou okupaci… Tím znovu otevřeli nejen otázku po objektivitě v žurnalistice, po pravdě, která nikomu a ničemu neslouží, ale také po smyslu nezávislých médií veřejné služby.

Jaká je role i význam veřejnoprávních médií v současných klíčových tématech naší společnosti? Jaké jsou jejich možnosti i limity? Jsou tato média ohrožením naší veřejné debaty nebo naopak klíčovou institucí utvářející její rámec? Jaká je aktuální situace uvnitř těchto médií? V jakých podmínkách jsou nuceni pracovat jejich novináři? Jsou tato média stále plně nezávislá nebo podléhají tlaku? Jakému? Existují řešení současných problémů? Co čeká Českou televizi a Český rozhlas v blízké budoucnosti, snad budoucnosti příštích parlamentních voleb? A nakonec jaká může být role občanské společnosti v tomto vývoji?

Přijďte analyzovat současnou situaci, pokusit se odpovědět na položené otázky i zvážit možné cesty budoucího vývoje ČT a ČRo s hosty:

Marek Wollner: investigativní novinář a publicista v České televizi, kde nyní pracuje na pozici šéfredaktora reportážní publicistiky, pod niž spadají mimo jiné také pořady „168 hodin“ a „Černé ovce“. Sám je moderátorem a dramaturgem známého pořadu „Reportéři ČT“.

Veronika Sedláčková: dříve moderátorka pořadu „Události, komentáře“ na ČT, poté reportérkou také v TV Nova, nyní moderuje pořady v Českém rozhlasu a v TV Noe.

Hana Marvanová: právnička, dříve poslankyně, spoluzakladatelka Občanského fóra, nyní působí v advokacii a občanských iniciativách, mimo jiné v iniciativě Svobodu médiím.

Beseda bude moderovaná.

Akce se koná pod oficiální záštitou FF UK a FHS UK.

Zde naleznete více informací.

Úvod > Aktuální akce > ZÁPAS O VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA