Přednáška – ukrajinská jidiš literární scéna

Východoevropský klub srdečně zve všechny zájemce na přednášku pana Petra J. Vinše věnovanou ukrajinské literatuře psané v jidiš, zejména osobnosti spisovatele Šolema Alejchema. Šolem Alejchem (1859–1916), narozený v ukrajinské Perejaslavi, je jednou ze zakladatelských postav moderní východní jidiš literatury. Tato literatura, psaná v jazyce aškenázských židů, je svědectvím o bohaté východoevropské židovské kultuře před II. světovou válkou a stalinskými čistkami. Přednáška uvede do literární tvorby Šolem Alejchema, jehož výročí 100 let od úmrtí si letos připomínáme, a přiblíží jeho literární styl, který v humoristických scénách mistrně využíval lexikální i dialektální bohatství jazyka jidiš. Rekapituluje také stručně osudy jidiš literární scény na Ukrajině od počátků v 19. století až do násilné přervy v důsledku šoa/holokaustu a stalinskému pronásledování v 50. letech. Umožní tak nahlédnout do doby, kdy města jako Kyjev, Lvov, Oděsa nebo Charkov žila vitální a ambiciózní židovskou literární kulturou.

Přednáška se koná v úterý 26. 4. 2016 od 19:10 na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha, Praha 1) v místnosti č. 200.

Úvod > Nezařazené > Přednáška – ukrajinská jidiš literární scéna