Historie spolku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je to právě rok, co skupina studentů zabývajících se východní Evropou založila – trochu ve vzdoru a boji uvnitř atmosféry horkých bojů na Donbasu a českého hledání „a co my s tím?“ – malý studentský spolek. Nejdřív to začalo rozhovory o politice na chodbách Karlovy univerzity. Přirozeně nás zajímalo, co se aktuálně děje ve východní Evropě. Postupně se rodil nápad pořádat pravidelně besedy na témata, která aktuálně hýbou východní Evropou či se stala nezbytnou součástí vývoje tohoto regionu od rozpadu Sovětského svazu. Chtěli jsme tak vyplnit prázdné místo, které se objevuje v učebnicích historie a které zná každý školák, totiž že výuka dějepisu většinou končí normalizací, pokud už ne rovnou Druhou světovou válkou. Chtěli jsme se nejen o věcech dozvědět víc, ale také o nich debatovat, formovat si názor v prostředí různých informací a především přispívat k dialogu mezi českým prostředím a východní Evropou.

Tak nějak začala vznikat, dnes téměř – troufám si říct – malá, nejen-vzdělávací a nejen-studentská nezávislá instituce při FF UK – Východoevropský klub. Historicko-politická témata týkající se posledních 25 let ve východní Evropě brzy rozšířil zájem o umění, filosofii, náboženství a lidsko-právní aktivismus. K vzdělávání a popularizaci přibyla zase postupně analyzující, až výzkumná práce, zároveň setkávání s umělci, politiky, aktivisty i jinými osobnostmi východní Evropy. Besedy o východní Evropě tak začal doplňovat také dialog s hosty z těchto zemí i stále čilejší setkávání s Východoevropany žijícími zde v Čechách. Nakonec jsme se kruhem opět dostali k skvělé partě motivovaných lidí, kteří chtějí vytvořit prostor poznávání, setkávání i dialogu o východní Evropě, protože ať už jsou naše názory jakékoliv  – „poznáním a dialogem k porozumění“. V současnosti není spolek tvořen pouze studenty, ale je otevřen všem, kdo mají zájem o oblast východní Evropy.

Jen se nechte vtáhnout do tohoto kola poznávání a dialogu…

Úvod > O nás > Historie spolku