Členové

PŘEDSEDNICTVO

Jakub Múčka - spoluzakladatel a předseda
Jakub MúčkaNo jo, jsem z generace studentů rusistiky odchovaných v době Majdanu a ruských invazí na Ukrajinu, tak se to na mně nějak podepsalo. Přesto, a možná i o to víc, mě ale tento region tolik přitahuje a oslovuje. Stále totiž nějak věřím, že východ to není jen totalitní zvůle, brutalita a nelidskost, ale je to také svět neobyčejné pestrosti a paradoxů. Svět, který má mnoho tváří. A všechny ty, které nejsou oficiální a státní, byť je jich samo o sobě málo, jsou zkrátka fascinující a stojí za neustále objevování! Tím nejbližším „jiným Východem“ je mi tradice velmi osobité a možná i opomenuté tzv. ruské náboženské filosofie. Specializuju se tak na dějiny ruského nedogmatického, nestátního a neideologického myšlení, tj. toho skutečného ruského myšlení, ve kterém vidím i naději pro proměnu této země. Vedle myšlení jsou to pak svérázné tváře východoevropských literatur, hudby, poetických filmových škol i všech těch malých poutníků, bohohledačů, jurodivých, obětujících se revolucionářů a aktivistů, neohrožených novinářů a opozičních politiků… Ti všichni nejsou hodni jen spravedlivého přitakání „budiž“, ale alespoň pro mě obrazem skutečného obdivu a inspirace. Založení spolku byla jen záminka, abych se o to měl s kým podělit. 🙂

Kristýna Boháčová - spoluzakladatelka a místopředsedkyně
kristýna boháčováZajímá mě, co se děje ve světě, a jsem přesvědčená o tom, že o žádné situaci nebo události nemůžeme říct, že se nás netýká. Hledám proto způsoby, jakými na současnost živě a osobně odpovědět. Kromě toho mě baví být a spolupracovat s lidmi, kteří jsou pro něco smysluplného nadšení a s kreativitou dávají svému zápalu formu.Právě proto jsem ráda ve Východoevropském klubu. Ač studuji komparatistiku a rusky neumím, před rokem jsem začala s propagací spolkových akcí. V propojování různých lidí, v otevřeném dialogu a v hledání společného jazyka vidím dnes jedinou cestu ke smíření.

Tereza Soušková - spoluzakladatelka a místopředsedkyně
terka soušková web náhradaStuduji politologii a východoevropská studia na FF UK. Zajímám se o východní Evropu, Rusko a země bývalého Sovětského svazu ze všech stran a úhlů. Východoevropský klub považuji za skvělou možnost, jak ukázat východní Evropu jinak, než jak na ni pohlížíme z naší české kotliny. Tato část světa má co nabídnout ať již se jedná o kulturu, hudbu, literaturu, památky nebo přírodní krásy. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na politiku a to, co se zde v současnosti děje. A o tom všem chceme informovat, debatovat, případně i zpochybňovat, poznávat a hlavně nabízet nové rozhledy.

VÝBOR SPOLKU

 

Kristýna Boháčová
kristýna boháčová– spoluzakladatelka a místopředsedkyně

Zajímá mě, co se děje ve světě, a jsem přesvědčená o tom, že o žádné situaci nebo události nemůžeme říct, že se nás netýká. Hledám proto způsoby, jakými na současnost živě a osobně odpovědět. Kromě toho mě baví být a spolupracovat s lidmi, kteří jsou pro něco smysluplného nadšení a s kreativitou dávají svému zápalu formu.Právě proto jsem ráda ve Východoevropském klubu. Ač studuji komparatistiku a rusky neumím, před rokem jsem začala s propagací spolkových akcí. V propojování různých lidí, v otevřeném dialogu a v hledání společného jazyka vidím dnes jedinou cestu ke smíření.

Eva Čeplová
eva čeplováStuduji obor Východoevropská studia se zaměřením na ruský jazyk na FF UK v Praze. K zájmu o východní Evropu mě přivedla má první návštěva Ukrajiny před více jak pěti lety. Od té doby se zabývám především proměnou postkomunistických zemí po roce 1991, zejména pak osudem nezávislé Ukrajiny a Ruska. Kromě současné politiky mě rovněž zajímá východoevropský folklór, tradice a náboženství. Domnívám se, že česká společnost je dopadem minulé doby do značné míry stále ovlivněna předsudky a zkreslenými představami o Východě. V rámci našeho klubu se tak snažíme veřejnosti představit kromě aktuálních problémů i rozmanité kulturní bohatství, kinematografii, literaturu, umění či filosofii, která se po staletí na Východě konstituovala. Po většině našich akcí následují debaty publika s hosty, v rámci nichž často dochází k zajímavým výměnám názorů a pohledů. Účastníci tak mají možnost se do diskuzí zapojit, ptát se, či prezentovat své názory. Náš klub je zkrátka otevřený každému, koho nenechává chladným dění v této kouzelné, avšak i drsné části Evropy.
Jana Koliášová
Marcela Mikešová

profilovka Marcela MikešováJsem především technickou podporou Východoevropského klubu. Ač jsem na FF UK studovala jiný humanitní obor než východoevropská studia, jsem velmi ráda aktivní členkou tohoto spolku. Považuji za důležité dopomáhat k informovanosti o tom, co ve ve východní části Evropy děje, protože není lehké se v této problematice skrze současnou podobu médií zorientovat. Zájem o východní témata současně s mým věkem a měnící se naší i zahraniční politickou situací narůstá. Jsem přesvšdčena, že jedině člověk se zájmem o to, co se kolem něj děje, nemusí opakovat chyby minulosti.

Nadšení ostatních členů k organizaci všemožných aktivit vnímám jako velkou motivaci, abych přiložila ruku ke společnému dílu a pomáhala s pořádáním zajímavých a místy i zdravě provokativních besed a přednášek.

Radko Mokryk
Jakub Múčka
jakub mucka– spoluzakladatel a předseda spolku

No jo, jsem z generace studentů rusistiky odchovaných v době Majdanu a ruských invazí na Ukrajinu, tak se to na mě nějak podepsalo. Přesto, a možná i o to víc, mě ale tento region tolik přitahuje a oslovuje. Stále totiž nějak věřím, že východ to není jen totalitní zvůle, brutalita a nelidskost, ale je to také svět neobyčejné pestrosti a paradoxů. Svět, který má mnoho tváří. A všechny ty, které nejsou oficiální a státní, byť je jich samo o sobě málo, jsou zkrátka fascinující a stojí za neustále objevování! Tím nejbližším „jiným Východem“ je mi tradice velmi osobité a možná i opomenuté tzv. ruské náboženské filosofie. Specializuju se tak na dějiny ruského nedogmatického, nestátního a neideologického myšlení, tj. toho skutečného ruského myšlení, ve kterém vidím i naději pro proměnu této země. Vedle myšlení jsou to pak svérázné tváře východoevropských literatur, hudby, poetických filmových škol i všech těch malých poutníků, bohohledačů, jurodivých, obětujících se revolucionářů a aktivistů, neohrožených novinářů a opozičních politiků… Ti všichni nejsou hodni jen spravedlivého přitakání „budiž“, ale alespoň pro mě obrazem skutečného obdivu a inspirace. Založení spolku byla jen záminka, abych se o to měl s kým podělit.

Misha Pashkevich

Alexandra Skorvid
skorvid aJsem Moskvanka s polskými, litevskými a ukrajinskými kořeny. Přijela jsem do Prahy studovat lotyštinu, avšak mám pocit, že jí ted‘ věnuji méně času než našemu Klubu. 😉 Mne jako človeka, který z východní Evropy přímo pochází, moc zajímá, co si o nás myslí lidé v té centrální evropské části. Baví mě konfrontovat navzájem naše pohledy, dívat se z jiného zorného úhlu na reálie, na které jsem od dětství zvyklá, a objevovat něco nového pro sebe samu.

A vůbec, klub mi toho dává fakt hodně. Pocit, že dělám něco opravdu důležitého a smysluplného. Neustálou jazykovou praxi v češtině. A hlavně, možnost být s chytrými a talentovanými lidmi (takový je tu fakt každý první).
Navíc právě za tu dobu, co jsem v klubu, jsem poznala, jak je krásná ukrajinština! A možná to je právě to, čím se chci zabývat i dále. Alespoň v ukrajinské literatuře se ted‘ vyznávám líp než v té ruské – a to je teprve začátek! 🙂

Tereza Soušková
terka soušková web náhrada

– spoluzakladatelka a místopředsedkyně

Studuji politologii a východoevropská studia na FF UK. Zajímám se o východní Evropu, Rusko a země bývalého Sovětského svazu ze všech stran a úhlů. Východoevropský klub považuji za skvělou možnost, jak ukázat východní Evropu jinak, než jak na ni pohlížíme z naší české kotliny. Tato část světa má co nabídnout ať již se jedná o kulturu, hudbu, literaturu, památky nebo přírodní krásy. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na politiku a to, co se zde v současnosti děje. A o tom všem chceme informovat, debatovat, případně i zpochybňovat, poznávat a hlavně nabízet nové rozhledy.

Dominika Vřešťálová
dominikaNa akcích Východoevropského klubu stojím za kamerou a otáčím se s ní k hostům a k publiku. Všímám si nejen projevu řečníka, ale i zaskočených pohledů, ironických úsměvů v sále, anebo ticha ve chvíli, kdy lidé zvážní, a bývám překvapená, že se všechny tyto záběry dají pořídit během jednoho večera. Podobný pocit mívám i někdy, když si čtu zprávy z východní Evropy. Sleduji, jak se drásavé události dějí vedle naprosto bezstarostných, a snažím se najít odpověď na otázku, jak je to vůbec možné. Ale přesto, že mám jenom samá neúplná vysvětlení, zůstává východní Evropa něčím, co mě k sobě přitahuje a na co se chci dívat i dál. Chci se dívat, jak vypadá teď, v našem století, chci pozorovat, jak se překotně proměňuje, a zdá se mi, že změny, které se tu dějí, bývají často mnohem hlubší než na evropském západě.

DALŠÍ ČLENOVÉ SPOLKU

Galina Babak

Veronika Štětinová

Alexandra Stelibská

Věrka Smažilová
Studovala jsem anglistiku na FF UK, ve Východoevropském klubu pomáhám s propagací a občas tlumočím. Přiznám se, že jsem během svých studií upírala svůj zrak spíše na západ (zabývala jsem se anglickou literaturou), ale za dobu svého členství ve spolku jsem zjistila, že země východní Evropy jsou neméně kulturně bohaté a ono přehlížení, které je mnohým z nás vlastní, si rozhodně nezaslouží. Proto si myslím, že má smysl propagovat kulturu východní Evropy – přiblížit Čechům její pestrost a krásu. Za neméně důležité považuji též upozorňovat na palčivé problémy zemí tohoto regionu jako je porušování lidských práv a podpořit je na jejich krkolomné cestě za občanskou společností. Z kultury mě zaujal ukrajinský poetický film a hudba. Jakožto sborová zpěvačka jsem se setkala s ukrajinskými koledami a pár lidovek jako např. Dolina je od táborových ohňů známá spoustě z nás.

Anton Romanov
Jsem z Ruska a studoval jsem dva roky na Fakultě mezinárodního novinářství v Moskvě. Nyní pokračuji studiem jiného oboru zde v Praze. Mám velký zájem o historii 20.století.

V době moskevských studií jsem se zajímal o myšlenky Tomáše Garrigua Masaryka (např. o jeho dílo Politické myšlenky) a obzvláště mne zaujal jeho vztahu k Rusku. Myslím si, že jím iniciovaná tzv. ‚Ruská pomocná akce‘ (organizována v roce 1921) byla důkazem jeho vysokých morálních kvalit a ani dnes nemohu a nechci zapomenout na pomoc, které se díky němu ruskému národu v tak těžkou hodinu dostalo (pozn. v Rusku byla tou dobou revoluce). Svou aktivitou bych chtěl takové principy morální politiky uvést v život.

P.S. Mám rád francouzskou poezii a španělskou hudbu. 

Tereza Chlaňová

Jurij Karpenko

Adéla Rozbořilová

Josef Kukla

Pavel Kotau

Dagmar Ostranská

Tereza Semotamová

Tatjana Sverdan

Alex Sevruk

Ilya Antonov

Mirek Tomek

Oleg Šenšin

Oless Dovhoruk

Svetlana Kozhina

Margarita Golobrodskaya

Markéta Krňanská
Jsem nezávislá výtvarnice, malířka a příležitostná fotografka a kurátorka výstav. Jako kurátorka jsem působila v galerii neziskové organizace a malé kavárně s galerií, v Praze a v Roudnici nad Labem. V současné době se věnuji organizaci tématických výstav, orientovaných převážně na Ukrajinu a východní Evropu, ve spolupráci s ostatními členy Východoevropského klubu. Jako dobrovolník působím též v humanitární organizaci Pražský Majdan, z. s., kde se kromě humanitární práce věnuji i připravovanému projektu kulturní výměny mezi Českou republikou a Ukrajinou.

Hana Kosáková

Eva Mikešová

Aneta Křížková

Roma Pstyga

Kaťa Gazukina

Sergej Lemon

Karolína Juráková

Stasja Ozerova - Latysheva

Michaela Vyhnálková


Úvod > O nás > Členové