Navalného nedělní procházka Moskvou: článek T. Souškové pro Svobodné fórum

autorkou článku je Tereza Soušková

vyšlo na serveru Sobodné fórum 28.3. 2017

Nedělní slunečný den v Moskvě. A v ostatních městech Ruska. Od Moskvy až po Vladivostok. Dnes není řeč o Transibiřské magistrále, ale řetězci demonstrací, jaké Rusko nevidělo od posledního zasezvolení Vladimira Vladimiroviče do prezidentské funkce. Aktivní opozičník Alexej Navalnyj svolal na 26. březen protesty po celé zemi v návaznosti na odhalení korupční kauzy bývalého prezidenta a současného premiéra Dmitrije Medveděva. Navalného organizace pro boj proti korupci totiž mravenčí detektivní prací objevila rozsáhlé impérium firem, pozemků, luxusních sídel, jachet, vinařství, horského resortu a dalších životních nezbytností za miliardy rublů, jejichž pánem a vládcem je přes složitou síť bílých koní právě Dimon Medvěděvů, jak se díky videu začalo premiérovi familiárně přezdívat.

Padesátiminutové video zveřejněné na začátku března, již vidělo 12 milionů lidí, a pokud při jeho sledování budete schopni přemýšlet i o něčem jiném než o carském luxusu čelního představitele vlády, jenž káže občanům o utahování opasků kvůli světlé budoucnosti Krymu, povšimněte si neskutečné spletitosti celého případu, který pracovníci Fondu pro boj proti korupci museli rozmotat jako zašmodrchané klubko nití. Žádný div, že po šokujících odhaleních a závalu otázek Fond natočil film o filmu, jak k rozklíčování celé kauzy došlo a kolik to stálo.

Dimonova kačenka

„Také chci takový dům jako má kačenka“ je nápis na jednom z mnoha transparentů, které se objevily během demonstrací. Gumová kachýnka se stala symbolem Medvěděvových finančních machinací poté, co Navalnyj ve videu označil jednu z „menších“ budov luxusního zámkového komplexu na břehu rybníka za „sídlo kačenky“. Z výroku se stal virál a internetem začaly kolovat vtipy, z nichž mnohé doputovaly jedné slunečné neděle až na moskevský Tverský bulvár. Policisté pak pečlivě nabízeli nedobrovolné svezení hlavně těm, kteří s sebou měli kachní symbol.

Spolu s nimi měli přednostní právo nástupu nejznámější opoziční aktivisté, kdy speciální místo měl dopředu vyhrazené zakladatel Fondu boje proti korupci a prezidentský kandidát v dalších volbách Alexej Navalnyj. Ani si nestihl moc pošpacírovat, policie ho zatkla krátce po příjezdu na organizovanou-neorganizovanou procházku Moskvou. Demonstrace totiž byla nahlášená, ale úřady změnily místo konání. V tomto případě nařízení k přesunu přišlo již pět minut po dvanácté, jelikož rozhodnutí bylo vydáno po zákonné lhůtě na změny, takže podle pořadatelů zákaz neplatil. Nicméně v jednom ze svých posledních videí Navalnyj nabádal občany, aby se v neděli prostě přišli projít. A konkrétně v Moskvě se po Tverském bulváru přišlo projít něco mezi 8 tisíci a několika desítkami tisíc lidí (podle toho, jestli počítá ministerstvo vnitra nebo opozice).

Na východní frontě demonstrace

Oproti jiným protestům ať už pod Navalného taktovkou, nebo jinou, je důležité to, že proběhly v tak velkém počtu a na tolika místech. Hovoří se o osmdesáti městech, z nichž pouze ve dvaceti byly demonstrace povoleny. Co vedlo dosud pasivní Rusy vyjít do ulic? Rozhodně to nebude touha předčit běloruské sousedy – když oni v sobotu, tak my v neděli dvojnásob. Avšak můžeme zde vidět jeden shodný rys: bídu malého člověka. Takový běžný Rus i Bělorus chodí do mizerně placené práce, žádné povyražení si moc nemůže dovolit, ale stát ho ujišťuje, že jen ten opasek ještě na chvilku utáhne, jen ještě o dírku a pak se bude mít skvěle. Jen co se přežene krize, do které nás uvrhl zlotřilý Západ. Rus k tomu ještě slyší, že je sice třeba zatnout zuby, ale máme přece Krym! A pak Bělorusovi Lukašenko nasolí mastnou pokutu za příživnictví, pokud je déle než půl roku nezaměstnaný a nenahlásil se na úřadu práce, a Rus se dozví, že si Dimonova kachnička ze státního prasátka pořídila vlastní palác. Do ulic je nevyhnalo omezování svobody slova, mučení vězňů v trestaneckých koloniích nebo nesmyslně vedená válka, ale peníze.

Klam národní hrdosti

Peníze, které mohly jít na opravu silnice, kterou jezdí do práce, na zvýšení babiččina důchodu, ze kterého nemůže vyžít, vybavení nemocnic… Zdá se, jak píše profesor Andrej Zubov, že velké množství Rusů přehodnotilo státní propagandu krymnašinství ne jako podporu ruského vlastenectví a národní velikosti, ale jako kouřovou clonu pro ještě větší rozkrádání. Pozor, to samozřejmě neznamená, že Krym ně naš. Krym naš, to je jasné, jen nám to předhodili jako drobty, a sami se zatím pustili do celého bochníku!

Navalnyj je mimo Rusko často považován za jediného reálného vyzyvatele Vladimira Putina v dalším klání o nejvyšší post v zemi. Vtip spočívá v tom, že je považován. Reálně jím není. Ani nedělní demonstrace, ač nevídaných rozměrů zdaleka nenese známky toho, že by se něco změnilo. Po Majdanu na Ukrajině na přelomu let 2013–2014, varován masovými nepokoji v Bělorusku o den dříve, si ruský režim dá pořádný pozor na projevy jakékoliv občanské neposlušnosti ohrožující jeho pozici, i když by šlo pouze o paranoidní představy. Proto tolik zadržených, tolik zmlácených demonstrantů a ticho po pěšině ve státní televizi.

Tverský bulvár bude dalším Bolotným náměstím z roku 2011. Tj. velká demonstrace, velké zatýkání, spousta odsouzených podle čl. 212 trestního zákoníku RF o masových nepokojích a také velké zklamání. Kačenčiny miliardy ani stovky tisíc Rusů na nedělní procházce neotřesou 140milionovou zemí rozkládající se v jedenácti časových zónách. A ani mediální hvězda Navalného formátu nemá šanci to do dalších voleb v roce 2018 změnit.

 

Celý článek naleznete zde.

Úvod > Média > Navalného nedělní procházka Moskvou: článek T. Souškové pro Svobodné fórum